# ECQ-E2273JFB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E2273JFB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2273jfb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2273jfb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/41/2145419-EF2223-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.027 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.492" (12.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V