# ECQ-E2154KB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E2154KB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2154kb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2154kb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/54/83/2154830-P10969-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.311" L x 0.248" W (7.90mm x 6.30mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V