# ECQ-E2104JFW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E2104JFW
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2104jfw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e2104jfw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/-E/CQ/10-ECQ-E2104KF9TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.528" (13.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.406" L x 0.228" W (10.30mm x 5.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V