# ECQ-E1103KF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECQ-E1103KF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e1103kf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecq-e1103kf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/50/01/2150015-EF1563-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.343" (8.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.307" L x 0.181" W (7.80mm x 4.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V