# ECP225PS15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECP225PS15
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecp225ps15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecp225ps15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 15 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W (225W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 2.50" W x 1.00" H (127.0mm x 63.5mm x 25.4mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV