# ECP-U1C105MA5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECP-U1C105MA5
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecp-u1c105ma5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecp-u1c105ma5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/13/PCF1132DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Acrylic, Metallized - Stacked
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 16V