# ECM100UT34
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECM100UT34
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecm100ut34
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecm100ut34#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/94/12449479-1470-1227-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 800 mA
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 3
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80W (100W Forced Air)
- **Size:** 4.50" L x 2.50" W x 1.20" H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V