# ECK-ATS472MF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECK-ATS472MF
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eck-ats472mf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eck-ats472mf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/61/34/1861349-P10464-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Height:** 0.650" (16.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y2
- **Size:** 0.492" Dia (12.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 440VAC