# ECK-ANA151MB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECK-ANA151MB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eck-ana151mb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eck-ana151mb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/63/35/1863352-P9521-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 150 pF
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Ratings:** X1, Y1
- **Size:** 0.433" Dia (11.00mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5P (B)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 440VAC