# ECK-A3A152KBP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECK-A3A152KBP
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eck-a3a152kbp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eck-a3a152kbp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/61/15/1861150-P4504A-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1500 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.532" (13.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Size:** 0.374" Dia (9.50mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5P (B)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)