# ECJ-ZEC1C470J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECJ-ZEC1C470J
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecj-zec1c470j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecj-zec1c470j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/C2/10/PCC2101DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 47 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 16V