# ECJ-ZEB1A682K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECJ-ZEB1A682K
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecj-zeb1a682k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecj-zeb1a682k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/C2/38/PCC2383DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6800 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 10V