# ECJ-1VB2D681K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECJ-1VB2D681K
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecj-1vb2d681k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecj-1vb2d681k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/C1/94/PCC1941DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/C0/R5/PCC0R5CVDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 680 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 200V