# ECH-U1H223GB5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECH-U1H223GB5
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1h223gb5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1h223gb5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/F1/01/PCF1012DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/34/PCF1344DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.022 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage Rating:** 50V