# ECH-U1H151GB5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECH-U1H151GB5
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1h151gb5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1h151gb5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/F1/01/PCF1012DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/30/PCF1300DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage Rating:** 50V