# ECH-U1104GC9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECH-U1104GC9
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1104gc9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1104gc9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/48/PCF1489DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.280" L x 0.197" W (7.10mm x 5.00mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage Rating:** 100V