# ECH-U1103GC9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECH-U1103GC9
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1103gc9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ech-u1103gc9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/49/PCF1494DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage Rating:** 100V