# ECG8035H-100MMX3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECG8035H-100MMX3M
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecg8035h-100mmx3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecg8035h-100mmx3m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/37/15323759-3M156801-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyurethane Foam
- **Length:** 10' (3.0m) 3.3 yds
- **Tape Type:** Conductive Adhesive
- **Thickness:** 0.0138" (13.8 mils, 0.350mm)
- **Usage:** Electrically Conductive
- **Width:** 3.94" (100.00mm)