# ECD-GZE2R7B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECD-GZE2R7B
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecd-gze2r7b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecd-gze2r7b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/C2/19/PCC2190DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/C2/35/PCC2358DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 2.7 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 25V