# ECC-T3G270JG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECC-T3G270JG
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecc-t3g270jg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecc-t3g270jg#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/C2/08/PCC2084DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/C2/08/PCC2084DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 27 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Size:** 0.280" L x 0.248" W (7.10mm x 6.30mm)
- **Temperature Coefficient:** SL/GP
- **Thickness (Max):** 0.110" (2.80mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 4000V (4kV)