# EC8108-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EC8108-000
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Labels, Labeling
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ec8108-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ec8108-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Label Size:** 0.50" W x 1.97" L (12.7mm x 50.0mm); Cable O.D. 0.28" ~ 0.43" (7.0mm ~ 10.8mm)