# EC6311-000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EC6311-000
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Markers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ec6311-000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ec6311-000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Diameter:** 0.311" ~ 0.500" (7.90mm ~ 12.70mm)
- **Color:** White
- **Legend:** Y
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Size:** 0.24" L (6.0mm)