# EC5BU-48S15T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EC5BU-48S15T
- **Manufacturer:** Cincon Electronics Co. LTD
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ec5bu-48s15t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ec5bu-48s15t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/11/05/12110585-2034-2226-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V