# EC3SB-48D15S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EC3SB-48D15S
- **Manufacturer:** Cincon Electronics Co. LTD
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ec3sb-48d15s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ec3sb-48d15s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 500mA, 500mA
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 1.00" L x 1.00" W x 0.36" H (25.4mm x 25.4mm x 9.2mm)