# EC20AATEA-256-STD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EC20AATEA-256-STD
- **Manufacturer:** Quectel Wireless Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ec20aatea-256-std
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ec20aatea-256-std#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included
- **Current:** 20mA
- **Data Rate:** 150Mbps
- **Frequency:** 900MHz, 1.8GHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 33dBm
- **Protocol:** BeiDou, CDMA, EDGE, Galileo, GLONASS, GPS, GNSS, GSM, GPRS, LTE, UMTS, WCDMA
- **RF Family:** Cellular, Navigation
- **Sensitivity:** -112dBm
- **Serial Interfaces:** ADC, SDIO, UART, USB
- **Voltage:** 3.3V ~ 4.3V