# EC151001B000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EC151001B000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ec151001b000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ec151001b000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Current:** 10 A
- **Features:** Board Guide
- **Mating Orientation:** Horizontal with Board
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.138" (3.50mm)
- **Positions Per Level:** 15
- **Voltage:** 150 V