# EBR020U-0500-32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EBR020U-0500-32
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ebr020u-0500-32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ebr020u-0500-32#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 500mA
- **Dimming:** ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 16 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 2.28" Dia x 1.25" H (57.9mm x 31.8mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC