# EB2532YA12-20.000M TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EB2532YA12-20.000M TR
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eb2532ya12-20-000m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eb2532ya12-20-000m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.031" (0.80mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)