# EB1216JA10-24.576M TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EB1216JA10-24.576M TR
- **Manufacturer:** Ecliptek
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eb1216ja10-24-576m-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eb1216ja10-24-576m-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 24.576 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)