# EA UNITFT101-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EA UNITFT101-A
- **Manufacturer:** Display Visions
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ea-unitft101-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ea-unitft101-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/80/11268098-1481-1250-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1280 x 800 (WXGA1)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** I²C, RS-232, SPI, USB
- **Viewing Area:** 219.50mm W x 138.00mm H