# E60RA-I-MW480-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E60RA-I-MW480-C
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e60ra-i-mw480-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e60ra-i-mw480-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ILI9881C
- **Diagonal Screen Size:** 6.0" (152.40mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 720 x 1440
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** MIPI DSI
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 68.64mm W x 136.88mm H