# E55RA-FW340-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E55RA-FW340-C
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e55ra-fw340-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e55ra-fw340-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** NT35532
- **Diagonal Screen Size:** 5.5" (139.70mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1920 x 1080
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** HDMI
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 68.84mm W x 121.76mm H