# E45RA-RW245-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E45RA-RW245-R
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e45ra-rw245-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e45ra-rw245-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ILI9806E
- **Diagonal Screen Size:** 4.5" (114.30mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 854
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** 24-Bit (RGB), SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 55.44mm W x 98.64mm H