# E43GB-I-MW405-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E43GB-I-MW405-C
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e43gb-i-mw405-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e43gb-i-mw405-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ILI9806E
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 800
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** MIPI
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 56.76mm W x 94.60mm H