# E43GA-RW800-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E43GA-RW800-N
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e43ga-rw800-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e43ga-rw800-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7282-G4
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 96.04mm W x 54.86mm H