# E42/21/20-3C90-G1500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E42/21/20-3C90-G1500
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e42-21-20-3c90-g1500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e42-21-20-3c90-g1500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** E
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 0.827" (21.00mm)
- **Length:** 1.693" (43.00mm)
- **Material:** 3C90
- **Supplier Device Package:** E 42 x 21 x 20
- **Width:** 0.787" (20.00mm)