# E35RF-I-RS730-R1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E35RF-I-RS730-R1
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e35rf-i-rs730-r1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e35rf-i-rs730-r1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7272A
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 71.68mm W x 54.16mm H