# E35RC-B-MW420-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E35RC-B-MW420-N
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e35rc-b-mw420-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e35rc-b-mw420-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ILI9806E
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Blanview
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 640
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** MIPI DSI
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 55.60mm W x 73.60mm H