# E35RB-FS450-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E35RB-FS450-N
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e35rb-fs450-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e35rb-fs450-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** HX8347A
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 240 x 320
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** MCU, RGB, SPI
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 53.28mm W x 71.04mm H