# E2K-C25MF1 5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2K-C25MF1 5M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2k-c25mf1-5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2k-c25mf1-5m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP66
- **Material:** Plastic
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 70Hz
- **Sensing Distance:** 0.118" ~ 0.984" (3mm ~ 25mm)
- **Sensor Type:** Capacitive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 40V