# E2F-X10F1 10M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2F-X10F1 10M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2f-x10f1-10m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2f-x10f1-10m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP68
- **Material:** Plastic
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 400Hz
- **Sensing Distance:** 0.394" (10mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 30V