# E2EW-X22B1D30-M1TJ 0.3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2EW-X22B1D30-M1TJ 0.3M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2ew-x22b1d30-m1tj-0-3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2ew-x22b1d30-m1tj-0-3m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 2Hz
- **Sensing Distance:** 0.866" (22mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Cable with Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V