# E2EH-X12D2-M1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2EH-X12D2-M1G
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2eh-x12d2-m1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2eh-x12d2-m1g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67, IP69K
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 100°C
- **Output Type:** NPN-NC, 2-Wire
- **Response Frequency:** 100Hz
- **Sensing Distance:** 0.472" (12mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Cable with Connector
- **Voltage:** 10V ~ 32V