# E2E2-X10Y1-US
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2E2-X10Y1-US
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2e2-x10y1-us
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2e2-x10y1-us#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/03/14790353-Z11448-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67, NEMA 1,4,6,12,13
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Type:** SCR-NO, 2-Wire
- **Response Frequency:** 25Hz
- **Sensing Distance:** 0.394" (10mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 20 VAC ~ 264 VAC