# E2E-X15B2L30 2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2E-X15B2L30 2M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2e-x15b2l30-2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2e-x15b2l30-2m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/17/14791759-Z13139-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67, IP69K
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Type:** PNP-NC, 3-Wire
- **Response Frequency:** 250Hz
- **Sensing Distance:** 0.591" (15mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 30V