# E2E-X14MD2-M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2E-X14MD2-M1
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2e-x14md2-m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2e-x14md2-m1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** NPN-NC, 2-Wire
- **Response Frequency:** 400Hz
- **Sensing Distance:** 0.551" (14mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V