# E2E-X10B230-M1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2E-X10B230-M1
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2e-x10b230-m1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2e-x10b230-m1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/02/14790205-Z13131-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67, IP69K
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output Type:** PNP-NC, 3-Wire
- **Response Frequency:** 400Hz
- **Sensing Distance:** 0.394" (10mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V