# E2B-M18KN16-WP-C1 2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E2B-M18KN16-WP-C1 2M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e2b-m18kn16-wp-c1-2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e2b-m18kn16-wp-c1-2m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/78/97/14789770-Z4198-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Nickel-Plated Brass
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** NPN-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 400Hz
- **Sensing Distance:** 0.630" (16mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 30V