# E250N50X4B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E250N50X4B
- **Manufacturer:** TTM Technologies, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e250n50x4b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e250n50x4b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** RF, High Frequency
- **Height:** 0.075" (1.91mm)
- **Number of Terminations:** 1
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 250W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.375" L x 0.375" W (9.53mm x 9.53mm)
- **Tolerance:** ±2%