# E24RA-I-CW500-N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** E24RA-I-CW500-N
- **Manufacturer:** Focus LCDs
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/e24ra-i-cw500-n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/e24ra-i-cw500-n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** ST7789V
- **Diagonal Screen Size:** 2.4" (60.96mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 240 x 320
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 18-Bit (RGB), SPI
- **Touchscreen:** Non-Touch
- **Viewing Area:** 38.32mm W x 50.56mm H